sobota, 15 marca 2014

Budowa galerii w Zaułku Świętokrzyskim- zrobiono kolejny krok.

W środę prezydent Wojciech Murdzek podpisał dwa ważne dokumenty dotyczące budowy galerii handlowej w Zaułku Świętokrzyskim. Tym samym przełamany został kolejny impas w trwających już od kilku lat przygotowaniach spółki Blackrock Properties do realizacji inwestycji.



Pierwszy dokument to umowa określająca obsługę komunikacyjną obiektu. Jej zasady przyjęto na podstawie badań obecnego ruchu kołowego oraz prognozy ruchu po wybudowaniu galerii, przy założeniu, że w jej podziemiu powstanie parking dla 120 aut. Umowa stanowi, że na własny koszt spółka przebuduje ulicę Różaną, wcześniej z upoważnienia Miasta wykonując dokumentację projektową. Działania te będą prowadzone w porozumieniu i pod nadzorem Miasta. W przypadku, gdyby inwestor zaniechał robót po ich rozpoczęciu lub wykonywał je niewłaściwe, Miasto przejmie inicjatywę i na koszt firmy sfinalizuje sprawę, naliczając dodatkowo karę pieniężną. Ze swej strony zobowiązaliśmy się do maksymalnych ułatwień w wypełnianiu wszelkich procedur administracyjnych i innych towarzyszących budowie czynności. Gdyby sporządzone przez spółkę analizy przyszłego ruchu okazał się nietrafione i dochodziłoby do „korkowania się” przyległych do galerii ulic, umowa przewiduje procedurę naprawczą.



Drugim dokumentem jest porozumienie dotyczące zagospodarowania całego kwartału zabudowy pomiędzy ulicami: Łukowa, Różana i Trybunalską. Od czasu, gdy przed laty po raz pierwszy Blackrock Properties ujawniła pomysł budowy galerii, zgłaszała gotowość kompleksowego uporządkowania terenów do niej przyległych. Identycznie sprawa była przedstawiana w styczniu b.r podczas publicznych prezentacji projektu galerii. Realizacja celu wymaga współdziałania wszystkich właścicieli gruntów tj. inwestora, wspólnot mieszkaniowych i Miasta. Wstępne opinie zainteresowanych dają powody do optymizmu (obecnie z udziałem inwestora i Miasta odbywają się zebrania poszczególnych wspólnot). Żeby być jednak pewnym, że nie skończy się na deklaracjach bez pokrycia, zależało nam na uzyskaniu od spółki pisemnych gwarancji, że wszystko potoczy się zgodnie z planem. Porozumienie stanowi, że Blackrock Properties na własny koszt wykona prace, które Miasto dofinansuje kwotą 600 tys zł. Zakres prac obejmuje budowę nowej kotłowni zastępującej przeznaczoną do wyburzenia na zapleczu budynków przy ul. Łukowej. Od strony tej ulicy stworzony będzie efektowny deptak „zapraszający” do odwiedzenia galerii. Jeśli wspólnoty mieszkaniowe się zgodzą, ich tereny zostaną utwardzone oraz powstanie dla ich mieszkańców około 70 miejsc parkowania samochodów. Wykonane zostaną także trze zestawy podziemnych zbiorników na komunalne odpady zmieszane i zbierane selektywnie. Modernizacja dotyczyć będzie sieci podziemnych. Poza tym, zaspokojone mają być drobniejsze, specyficzne dla kilku wspólnot wymagania.

Podobnie, jak w umowie dotyczącej dróg, także w tym wypadku stworzono zapisy, na podstawie których Miasto może w krytycznej sytuacji przejąć obowiązki inwestora na jego koszt i dodatkowo dochodzić od niego kar umownych. Mamy nadzieję, że nie będzie powodu do podejmowania takich kroków.



Podpisanie dwóch wymienionych dokumentów w praktyce oznacza, że spółka może skutecznie ubiegać się o pozwolenie na budowę. W tekście jest mowa, że realizacja inwestycji nastąpi nie później, niż na początku 2017 roku. Jednak przedstawiciele Blackrock Properties nieoficjalnie mówią o terminie wcześniejszym. Nie powinienem go ujawniać. Być może inwestor poinformuje o nim w wybranym przez siebie, stosownym momencie.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz